Späť na Blog

Akrobatický rokenrol nestráca motiváciu ani v čase pandémie

26.03.2021
Akrobatický Rock n Roll Lektori

Akrobatický rokenrol je atraktívny tanečný štýl. Jeho tanečníci nestrácajú motiváciu ani v čase pandémie. O tom, vďaka čomu je to tak sa viac dozviete v rozhovore s našim lektorom Miroslavom Lalíkom.

Miroslav lalík, lektor akrobatický rokenrol


„Akrobatický rokenrol je spojenie dynamiky, techniky a estetiky. Nájde sa v ňom každý kto má rád tanec, hudbu alebo šport.“

Miroslav Lalík


Akrobatický rokenrol je atraktívny tanečný štýl vďaka prekvapivým akrobaciám. Prečo a pre koho je tento tanečný štýl vhodný, o tréningových metódam, vďka ktorým môžu byť tanečníci úspešní a dôvody prečo tanečníci tohto štýlu nestrácajú motiváciu ani v období pandémie. Magdaléna Záňová v rozhovore s vynikajúcim trénerom a tanečníkom Miroslavom Lalíkom.

Pre mňa ako diváka je na akrobatickom rokenrole určite najatraktívnejšia práve tá akrobacia. K saltám, premetom – vyhadzovaniu partnerky do výšky sa ale tanečník dopracuje až po dlhých rokoch tréningu. Ako to bolo u vás, išlo vám to ľahko?

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že rokenrol je tvrdý šport, ktorý si vyžaduje spojenie viacerých prvkov, ako dynamiku, tanec, gymnastiku, koordináciu a vo vyšších kategóriach aj vysokú koncentráciu a zodpovednosť.

Chlapci už v 14-tich rokoch a dievčatá v 12-tich rokoch musia začať intenzívne posilňovať s vlastnou váhou, pretože sa posúvaju do kategórie, kde začína prvá akrobácia. Gymnastická príprava musí byť súčasťou tréningov už od malička. Keďže flexibilita a pohybová zdatnosť u mňa nikdy neboli problém, gymnastika ma bavila zo všetkého najviac. Dokonca raz som aj uvažoval, či sa nedám práve na tento šport.

V tých vyšších kategóriach, kde už začíname aj vyhadzovať dievčatá do vzduchu je dôležitá koncentrácia a dôvera medzi partnermi. Jedna vec je dievča vyhodiť a druhá vec je aj bezpečne vrátiť nohami na zem . Tieto akrobacie si vyžadujú dokonalú techniku a načasovanie ako u chlapca tak aj u dievčaťa. Nie je to také ľahke ako si mnohí predstavujú. Chce to veľa, veľa tréningu a hlavne trpezlivosti.

Akarobatický rokenrol
Foto z tréningu, @magdalenareporter

Keď prídu nováčkovia v septembri do Akadémie tanca na zápisy a majú si vybrať tanečný štýl, podľa vás, prečo by si mali vybrať práve akrobatický rokenrol, pre koho je vhodný a pre koho určite nie?

Rokenrol je spojenie dynamiky, techniky a estetiky. Nájde sa v ňom každý, kto má rád tanec, hudbu alebo šport. Chlapcov väčšinou zaujme predstava, že jedného dňa budú môcť vyhadzovať dievčata do vzduchu a dievčatá zase zaujme tanec s gymnastikou, či flitrované kostými.

Akrobatický rokenrol je krásny tanečný šport, ktorý možno v posledných rokoch trochu stratil na svojej niekdajšej popularite. Spolu s ostatnými slovenskými trénermi chceme urobiť všetko preto aby sa rokenrol opäť dostal do povedomia a aby sa naša rokenrolová rodina čo najviac rozrastala.

Ako prebieha tréning takýchto náročných prvkov? Treba na to nejaké špecálne náradie?

Ako som už spomínal vyššie, gymnastická príprava musí byť súčasťou tréningov už od začiatku. Začíname základmi ako sú posilňovacie cvičenia, kotúle, stojky, premety. Po zvládnutí týchto základov, môžeme pokračovať s nácvikom ťažších premetov, sált a rotácií.

Využívame trampolíny, rôzne žinenky, gymnastický air-track a mnoho ďalších gymnastických pomôcok. Gymnastika patrí medzi základ všetkých športov a preto je dôležité jej zvládnutie. Mňa osobne zaujala hneď od malička a doteraz si veľmi rád chodím zaskákať premety a saltá do gymnastickej telocvične.

Akrobatický rokenrol je riadna makačka – dievčatám dávate na tréningoch celkom zabrať, napriek tomu z tréningu neušli, dokonca vyzerali, že ich to bavilo. Aké rôzne metódy využívate, aby obstáli v konkurencii?


Treba povedať, že je rozdiel trénovať prípravku a súťažných tanečníkov. Zatiaľ čo v prípravke trénujeme hravou motivačnou formou, tak u pokročilých sa snažíme zdokonaliť techniku, ktorá je základom všetkého. Iba dobre odmakaná a natrénovaná technika nás môže posunúť vyššie na súťažiach.

Aj z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že tréning základného kroku a rokenrolovej techniky je veľmi zdĺhavý proces a veľakrát až nudný. Ak to chcete poriadne natrénovať, tak v podstate stále musíte robiť to isté. Preto sa snažím hľadať metódy, ktoré dievčatá zaujmu a budú ich motivovať k ďalším tréningom.

Nechcem aby trénovali stereotypne, ale skôr aby si ten rokenrol užívali a zabávali sa. Snažím sa na tréning doniesť stále niečo nové a zaujímavé. Napríklad, keď nemáme v telocvični lavičky a chceme natrénovať rokenrolové kopy, použijeme stoličky cez ktoré budú kopať. Takisto častokrát skáčeme cez švihadlá, čím trénujeme dynamiku nôh a rokenrolový základný krok, v ktorom je dôležitý práve preskok.

Foto z tréningu, @magdalenareporter

Sekcia rokenrolu teraz organizuje šnúru online tréningov, cez zoom, aby ste decká
motivovali a spestrili im klasické tréningy. Minulý štvrtok ste trénovali vy, zúčastnilo sa 99 tanečníkov. Podľa mňa je to veľmi inšpiratívne aj pre ostatné kluby a tanečné skupiny. Zachytila som aj nejakú medzinárodnú účasť. Povedzte bližšie, o čo ide.

Áno. Aj v dnešnej, veľmi ťažkej situácii sa sekcia akrobatického rokenrolu rozhodla motivovať našich tanečníkov spoločnými online tréningami. Aj keď každý klub momentálne trénuje online, tieto tréningy sme zorganizovali hlavne preto, aby si deti skúsili aj tréningy iných trénerov, vyšli tak zo svojich stereotypov a konečne videli svojich kamarátov (konkurentov 😀 ) zo súťaží.

Každý štvrtok má tréning iný tréner. Všetko sme absolventi Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave s trénerskou kvalifikáciou. S touto myšlienkou prišiel tréner Dunajskej Stredy Rastislav Baňas, ktorému som vďačný za tento super nápad. Keďže plagát s údajmi na prihlásenie bol verejný na facebookovej stránke, prihásili sa nám aj českí tanečníci a tanečníčky.

Foto z tréningu, @magdalenareporter

Tak isto súťaže, väčšina tanečníkov momentálne vôbec nesúťaží, decká strácajú
motiváciu, ale rokenrol súťaží stále. Podľa mňa je to úplne super a už len kvôli tomuto by som si ja, ako rodič želala, aby si moje dieťa vybralo tento tanečný štýl. Kto je za tým? Nejaká partia nadšencov?

Keď začala pandemická situácia spojená s covidom, partia rokenrolových ukrajinských nadšencov sa rozhodla organizovať online súťaže. Prvá takáto súťaž sa konala v máji 2020, keď sme ešte mohli trénovať aspoň v menších počtoch a zorganizoval ju ukrajinský rokenrolový zväz.

S deťmi sme pripravili choreografie, natočili videá a zapojili sme sa do súťaže. Ku každému videu sme museli napísať meno tanečníkov a tanečnú kategóriu. Približne o týždeň od poslania videí si ukrajinci spravili kanál na youtube a súťaž prebiehala live. Bol tam klasicky moderátor, ktorý uvádzal každé video a rozhodcovia hodnotili z pohodlia domova videá tanečníkov.

Pravidlá ostali rovnaké ako pri klasickej súťaži. Tento nápad sa zapáčil aj svetovému zväzu akrobatického rokenrolu, a tak všetky plánované súťaže preniesla do online sveta. Slovenský zväz rovnako nezaháľal a začali sa organizovať Slovenské poháre v online režime. Od januára sa pandemická situácia zhoršila a my sme sa už nemohli stretávať ani v menších počtoch, iba onlne cez zoom.

Český a Slovenský zväz akrobatického rokenrolu vymysleli ďalší spôsob súťaženia. Systém súťaže spočíva v tom, že deti si vymyslia choreografiu na danú tému, natočia video ako sólo a nahrajú ho na disk. Zo všetkých videí sa spraví jeden veľký súbor, ktorý sa pridá na youtube už aj s hodnotením rozhodcov.

Českú súťaž s témou Cinema/film ste mohli sledovať 21.3.2021 a slovenskú súťaž s témou obľúbený spevák/spevčka 28.3.2021. Do oboch súťaží sa zapojili aj naše dievčatá z Akadémie tanca, z čoho sa veľmi teším. Aj napriek súčasným podmienkam nestratili motiváciu a dokázali si vymyslieť krásne choreografie. Dievčatám budem držať palce a verím, že sa už čoskoro uvidíme v Akadémii v starom režime.


Text: Magdaléna Záňová, Miroslav Lalík, Foto: Magdaléna Záňová, www.houseofdance.sk

Môže vás zaujímať