Charakter štýlu

  • rytmické
  • temperamentné
  • tradičné

Ľudové tance vás zaručene roztancujú, zabavia a pripravia tanečne nielen na ľudové zábavy. Dajte si do tela a zrelaxujte vďaka slovenskej klasike.

Na ľudovú nôtu

Ak vás oslovuje slovenská ľudová hudba, národný tanec z rôznych kútov našej
krajiny, kroje, akordeón, cimbal, tak ľudové tance budú pre vás „to pravé orechové“.
Na lekciách sa bedete krútiť, skákať, dvíhať ruky, nohy ako tanečníci zo známych slovenských rozprávok.

Na kurze sa naučíte základy ľudových tancov a prejdete postupne rôzne tanečné regióny. Čakajú na vás tance praktické, skupinové a párové choreografie. Vytancujeme sa do sýtosti a hrať vám budú tie naše, slovenské. Výuku obohatíme o národné tance našich susedov, či rómske tance.

Slovenská tradícia

Tradičný ľudový tanec je tanečné a pohybové umenie, predovšetkým vidieckeho, ale aj meštianskeho obyvateľstva. Jeho tvorcami boli v minulosti roľníci, pastieri a remeselníci. Patria sem aj tance prebraté z iných kultúr, ktoré sa časom prispôsobili miestnym podmienkam a tradovali ďalej.

Najstaršiu skupinu ľudových tancov tvoria obradovo-magické tance (napr. fašiangové tance). Do ďalšej skupiny patria tance roľníckej (mládenecké tanečné kolesá, krútivé tance), pastierskej a zbojníckej (odzemok) kultúry. K novším patria tance novouhorského štýlu (verbunk, čardáš) a tance západoeurópskeho typu (valčík, polka, mazurka a i.).

Kedy si vybrať ľudové tance?

  • páči sa mi rytmická a temperamentná ľudová muzika
  • chcem sa tanečne pripraviť na ľudové zábavy a plesy
  • hľadám zmysluplné trávenie voľného času

Ľudové tance v House of Dance

  • v ponuke zatiaľ iba úroveň začiatočníci
  • kurz vhodný pre páry aj jednotlivcov
  • skúsená a príjemná lektorka

Vedeli ste, že…?

Okrem tanečných zábav, ktoré sa usporadúvali obyčajne v nedeľu, bol tanec aj súčasťou kalendárnych zvykov. Ku kalendárnym zvykom, ktoré sprevádzal ľudový tanec patrili fašiangy, Veľká noc, stavanie májov, majálesy, jánske ohne, Turíce, dožinky, Katarínska zábava ako posledná zábava pred adventom, Štefan – prvá zábava po advente, obchôdzky s Betlehemom počas vianočných sviatkov, trojkráľové obchôdzky, hody. Najvýznamnejšími tanečnými príležitostiam rodinných stretnutí boli: krstiny, prijímanie do mládeneckého, príp. dievockého stavu, regrútske odvody. Kľúčovou tanečnou príležitosťou bola a dodnes je svadba.

TIP pre vás!

Je možné, že ľudové tance sú pri iných tanečných štýloch podceňované, pretože môžu pôsobiť staromódne. Ak sa vám páčia nenechaj sa odradiť. Ľudový tanec je plný energie, radosti a obsahuje množstvo zaujímavých prvkov, čím sa stáva nadčasový. Určite si ho užijete naplno.

Rozvrh

Pre vybranú kategóriu Dospelí aktuálne neprebieha žiaden kurz.

Záujem o pokročilé krúžky a kurzy? Napíšte nám na info@houseofdance.sk
Návod na prihlásenie nájdete v článku "Ako sa prihlásiť?"