Späť na Aktuálne pre vás

Majstri SR z House of Dance Nitra

22.05.2024
Tanečný šport Úspech
majstri slovenska christián a vanesa - tanečná škola house of dance

Christián Bori a Vanesa Balážová, reprezentanti tanečnej školy House of Dance si vytancovali na Majstrovstvách Slovenska v 10 tancoch 1. miesto.

Chris a Vanesa spolu tancujú od roku 2022. Patria medzi reprezentantov SR v tanečnom športe a sú držiteľmi najvyššej výkonnostnej triedy „S“ v štandardných tancoch. Vďaka svojim výborným výsledkom na Slovenských pohároch a Majstrovstvách Slovenska patria v súčasnosti medzi najvýraznejšie slovenské páry v tanečnom športe.

majstri slovenska christián a vanesa - tanečná škola house of dance

Titul majstrov Slovenska v Nitre

Chris a Vanesa si vytancovali na MSR v kombinácii 10 tancov v kategórii do 21 rokov prvé miesto. 10 tancov je suťaž v kombinácii štandardných aj latinsko-amerických tancov. Majstrovská sútaž sa konala koncom februára v Trenčíne. Veľmi sa tešíme, že práve vďaka tomuto tanečnému páru sa Nitra môže aj v tanečnom športe opäť popíšiť titulom majstrov Slovenska.

Tím trénerov, ktorí vedie zakladateľ House of Dance, Tomáš Surovec, vychováva reprezentantov SR v tanečnom športe posledných 10 rokov. Medzi významné výsledky Chrisa a Vanesy patria aj 3. miesto v štandardných tancoch v kategórii mládež v roku 2022 a tiež 2. miesto na tohtoročných MSR v štandardných tancoch.

Okrem spomenutých pódiových umiestnení sú Chris a Vanesa pravidelnými finalistami SR vo všetkých disciplínach od prvej sezóny, kedy začali spolu tancovať. „Vďaka patrí aj externým trénerom, s ktorými praviedelne spolupracujeme“, doplnil Tomáš Surovec.

Boj o titul do poslednej sekundy

„Boj o tohtoročný titul bol naozaj napínavý. Som rada, že to bolo aj pre diváka o to zaujímavejšie sledovať. To, že výsledok môže byť veľmi tesný, sme vedeli s Chrisom dopredu, a preto sme si povedali, že dáme do toho na parkete všetko a užijeme si každý jeden tanec do poslednej minúty. To bolo aj rozhodujúce a druhý pár sme predbehli až v predposlednom tanci“, spomína Vanesa.

Chris k celej situácii dodal: „Ja si pamätám, že sme boli obaja prekvapivo pokojní a necítili sme veľky stres, aj keď nám bolo jasné, že ide o veľa. Boli sme tak mentálne nastavení, že si ideme spolu zatancovať, užiť si to a bojovať do poslednej sekundy, čo sa nám aj nakoniec podarilo.

Prvé myšlienky po vyhlásení vysledkov

Aké boli vaše pocity bezprostredne po vyhlásení výsledkov? Vanesa: „Po vyhlásení výsledkov mi išli hlavou všetky tie tréningy, súťaže a ťažké situácie, ktoré sme prekonali. Bol to pocit zadosťučinenia a radosti, že to, čo robím a čo ma baví, má zmysel.“

Chris: „Pamätám si, že počas vyhlásenia výsledkov som si uvedomil, že to, čo bolo pre malého Chrisa, vtedy keď začal pred 13 rokmi, nereálne, sa teraz stalo realitou a všetky tie hodiny stravené na tréningoch naozaj stáli za to.“

Oporou na súťaži bola pre tanečný pár Nina Surovcová. „Bol to pre mňa neuveriteľný moment, ktorý sa však veľmi ťažko opisuje. Roky snahy a obety priniesli v ten deň výsledok. Samozrejme, že ma ich titul nesmierne teší, no pre mňa bolo dôležitejšie to, čo som videla v ten deň. Neskutočné odhodlanie, množstvo vedomostí pretavených do reality, dlhoročné skúsenosti na parkete a neskutočnú vytrvalosť. Som na nich nesmierne hrdá a vďačná, že som tam mohla byť s nimi“, hovorí Nina.

Čo vám tanečný šport prináša?

Športu sa venujete od malička, čo vám táto cesta za titulom majstrov Slovenska priniesla? Vanesa: „Fu, toho je strašne veľa. Tanec ma ovplyvňuje a učí celý život. No keby som to asi mala zhrnúť do pár viet, tak určite som sa naučila vytrvalosti a trpezlivosti. Nevzdávať sa po neúspechoch, ale hľadať neustále nové riešenia. Získať titul majstra Slovenska je úžasný pocit, ale tanec a šport je hlavne o ceste, ako sa tam dostať.

Chris: „Tým, že sa v tomto športovom prostredí pohybujem už dlhšie, tanec ma učí niečo každy jeden deň. Vždy sa dozvedám niečo nové nielen o pohybe, ale aj o mojom správaní a mojej vytrvalosti. Tanec je a vždy bol pre mňa zrkadlom osobnosti, ktorá je skromná, cieľavedomá, tvrdopracujúca a oddaná robiť to, čo ju baví.“

Výnimoční tanečníci „už“ za 10 rokov

„V piatky sme často trénovali aj do 23:00. Vrcholový šport je o každodennom, trpezlivom a poctivom trénovaní a napredovaní. Výnimoční tanečníci sa nerodia z večera do rána, často je to aj o 10 rokov. Chrisa trénujem od 6. rokov, dnes má 19. Vanes tancuje takmer 13 rokov. V prípade tohto páru to sedí.“, Tomáš Surovec, hlavný tréner.

„Cesta na vrchol je vždy poprepletaná menšími výhrami i prehrami. Výhry potešia a motivujú, prehry zvyšujú túžbu zlepšiť sa a napredovať, aj keď zabolia. Toto všetko formuje pozitívne osobnosť a návyky detí. Na Vanesu a Chrisa som veľmi hrdý, vždy trénujú vedomo a mentálne naplno, aj keď to nie je vždy ľahké“, pokračuje Tomáš.

Tanec má rôzne podoby. Umenie, šport, voľnočasová aktivita. Veľmi nás v tanečnej škole House of Dance teší, že dokážeme vytvárať priestor pre rozvoj talentu až po vrcholovú úroveň. Pri tejto príležitosti ďakujeme všetkým tanečníkom za reprezentáciu, nielen na MSR, rodičom za podporu svojich detí a dôveru, ktorá sa buduje aj vo fázach neúspechu.

V našej tanečnej škole pôsobí viac ako 30 trénerov, ktorí denno denne trávia čas s deťmi a zaujímajú sa o ich tanec, napredovanie a správne formovanie osobnosti. Poďakovanie patrí aj vám! Za úspechom Chrisa a Vanesy stojí niekoľko desiatok trénerov, domácich a taktiež zahraničných.

Cesta tanečného športu je krásna. A ako sa zhodli naši tanečníci, tanec prináša okrem pohybu a radosti z neho aj pozitívne návyky, ktoré deti v ďalšom úspešnom živote uplatnia.


Text: Tomáš Surovec, Foto: Steve Matuška,  www.houseofdance.sk

Môže vás zaujímať