Späť na Aktuálne pre vás

Ako rozpoznať, že tanec vaše deti baví?

12.03.2021
Tanečná prípravka
tanec deti

Ako rozpoznať, či tanec vaše deti baví? Odpovede na túto otázku prináša vo svojom článku výnimočná lektorka tanečnej prípravky, pedagogička Daniela Kasalová.

V House of dance dostávame často otázku, či má dieťa talent na tanec a či to má zmysel podporovať ho v ňom. Zmysel to má vždy, pokiaľ deti tanec baví a napĺňa. Aby sme vám priniestli viac súvislostí oslovili sme s touto témou našu lektorku Danku Kasalovú. Tá vám prezradí, ako rozoznať, či môže vaše deti tanec baviť.

Daniela Kasalová


„Keď má však dieťa záujem alebo talent v oblasti tanca, znaky môžu byť jasnejšie, ako si možno myslíte.“

Niektoré veci sú skryté, zatiaľ čo iné sú viditeľné pre celý svet. Ak pozorujete svoje dieťa a zaujíma vás, aký má talent, existuje nekonečné množstvo možností. Keď má však dieťa záujem alebo talent v oblasti tanca, znaky môžu byť jasnejšie, ako si možno myslíte.

Hudba

Je zrejmé, že dieťa, ktoré má rado tanečnú hudbu, hip hop či dokonca klasickú hudbu, si vytvára hlboké spojenie s hudbou. Toto je jeden z prvých znakov, že vaše dieťa môže mať záujem o tanečné lekcie. Hudba a tanec idú ruka v ruke, nemôžeme mať jedno bez druhého.

Tvorivosť

Kreativita je nevyhnutná pre každé dieťa, ktoré túži byť tanečníkom. Kreativita pomáha tanečníkom vyjadrovať hudbu a dejové línie pomocou pohybov tela. Nápady a koncepty možno komunikovať prostredníctvom reči tela a fyzického prejavu a na vytvorenie nových tanečných rutín sú často potrebné nové nápady. Ak je vaše dieťa prirodzene umelecké a tvorivé, môže byť tým správnym kandidátom na hodiny tanca.

Ohľaduplnosť

Tanečníci sa musia naučiť pracovať samostatne i ako súčasť tímu. Musia byť schopní orientovať sa a koordinovať svoje postupy s ostatnými tanečníkmi. Schopnosť komunikovať a reagovať na podnety druhých je nevyhnutná pre vykonávanie komplikovaných tanečných pohybov. Ak vaše dieťa dôveruje iným, pracuje s ostatnými dobre a je veľkorysé a ohľaduplné k pocitom svojich súrodencov a spolužiakov, bude sa mu pravdepodobne dariť v prostredí tanečného štúdia.

Spevnenie tela

Tanečníci nemôžu vystupovať bez fyzickej zdatnosti a výdrže. Ak sa vaše dieťa už venovalo outdoorovým aktivitám a športu, a rozhodlo sa tráviť čas aktívnymi hrami, je pravdepodobné, že v prípade, že bude pokračovať, získa silu. Tanec vyžaduje silu, ktorú je možné vylepšiť zdvíhaním závažia, vytrvalostným športom a strečingom, takže ak má vaše dieťa už záujem o spevnenie tela, tak je vhodným kandidátom na tanec.

Vytrvalosť

Ak sa vaše dieťa snaží aj napriek neúspechu alebo chybám, je to taktiež dobrý znak. Táto zručnosť je pre tanec nevyhnutná, pretože vaše dieťa mnohokrát môže v procese zlepšovania sa pocitovo zlyhať alebo urobiť chybu a je dôležité tým prejsť to skúsiť to znova.

Výnimočnosť

Ďalším znakom môže byť obliekanie sa do rozličných kostýmov. Túžba ukázať sa, či prejaviť sa je kľúčom k tancu. Keď vaše dieťa začne hľadať spôsob, ako sa vyjadrovať, môžete mu navrhnúť kurzy tanca ako bezpečnú a zábavnú možnosť. Tanec im umožní dať svoje nápady a sny do pohybov, ktoré môžu predviesť.


V závere by som veľmi rada zhrnula a pripomenula, čo tanec a pohyb prináša deťom do života. Predsa hudobno-pohybové činnosti sú súčasťou vzdelávania a výchovy v každej materskej škole. Dieťa na hudbu reaguje spontánne telom, mimikou, gestom, prejavuje sa všetkými výrazovými prostriedkami. Dieťa hudbu prežíva naplno. Vyjadruje svoje city a dáva ich najvo.

Contemporary dance sa dnes stáva veľmi populárnym tanečným štýlom vďaka známym tanečným filmom ako Step up, či medzinárodným TV show ako World of the dance.

Podľa eduworld.sk portálu o vzdelávaní a sebarozvoji prináša tanec tieto veci:

  • zlepšuje ohybnosť tela,
  • primerane zaťažuje srdce,
  • pomáha pri chudnutí,
  • zlepšuje držanie tela,
  • zlepšuje kondíciu,
  • pomáha zvládať stresové situácie,
  • uvoľňuje myseľ,
  • podporuje jemnú i hrubú motoriku,
  • rozvíja hudobný sluch a rytmus,
  • odstraňuje problémy s chrbticou.

Text: Daniela Kasalová, Foto: Magdaléna Reporter, Akadémia tanca Nitra, www.houseofdance.sk

Mohlo by vás záujímať