Môj vek

35r.

Sociálne siete

Moja tanečná cesta

u Ján Šutka: „Tanec pre mňa znamená veľkú voľnosť a originalitu v prejave. Je to autentické inšpiratívne vidieť, podielať sa a prežívať situácie ako na javisku tak i na tanečnej sále. Je mojou obrovskou súčasťou. Vďaka tancu som videl, zažil a splnil si množstvo zážitkov, vysnených cieľov a víziev.“

Tancujem viac ako 27 rokov. Moju tanečnú cestu som začal v tanečnom štúdiu Jumbo, ktoré vedú skvelí tanečníci a ľudia, manželia Miňo a Jitka Keréšovci.

Do dnešného dňa som nadobudol skúsenosti v rôznych tanečných stýloch a technikách, vďaka čomu sa mi otvotili dvere do tanečného sveta. Mojou silnou stránkou je určite contemporary a modern dance, ktoré v tanečnej škole House of Dance vyučujem.

Tanec je môj život a preto som sa rozhodol pre šúdium Vysokej školy muzických umení v Bratislave. Vyštudoval som odbor Tanečné umenie a choreografiu.

Som dlhoročný člen, interprét a pedagóg tanečného štúdia Jumbo v Bratislave. Pôsobím tiež v známom tanečnom zoskupení „The Pastels„.  Počas svojej tanečnej kariéry som účinkoval v muzikáloch, tanečnom filme a pôsobil som niekoľko rokov na turné v Číne, Taiwane a Rusku.

„Tanec mi prinaša pulzujúcu energiu, ktorú cez improvizácie a choreografie viem darovať a posunúť ďalej zážitkom, práve cez pohyb i emóciu, ktorá je okolo nás.  Je to najmenej a zároveň najviac, čo môžme ako umelci posunúť a odovzdávať ďalej do sveta.“

Ján Šutka – tanečník, choreograf, lektor


Vzdelanie

Tanečné vzdelanie som získal  už v mojom rodnom tanečnom štúdiu Jumbo. Formovalo sa vďaka rôznym predstaveniam, projektom aj tréningovým procesom a veľmi ma obohatili workshopy s národnými aj medzinárodnými lektormi.

Toto všetko mi dalo obrovské tanečné skúsenosti a prax, ktorú považujem za gro môjho osobného formovania sa a vzdelávania.

Dôležitú rolu v mojom vzdelaní zohralo aj štúdium na VŠMU v Bratislave, kde som študoval Tanečné umenie a choreografiu.


Úspechy

Významné projekty, ktorých som bol súčasťou:

  • Tanečná súťaž Move Up 2013,
  • Tanečný film Backstage 2018,
  • súčasné predstavenie IDentity,

Muzikály:

  • Príbeh ulice I a II,
  • BoyBand,
  • Cats a mnoho ďalších
  • originálna verzia od Gérarda Presgurvica muzikálu “Rómeo a Júlia” pod francúzskou produkciou

Turné:

  • v Číne Taiwane a Rusku